6 podstawowych kroków

29 - 6 podstawowych kroków

Ktoś postawił pierwszy krok, następny. Delikatne kroki stają się coraz głośniejsze.

Krok 1: Wybierz gatunek książki.

– historyczna,
– gotycka,
– sensacyjna,
– kryminalna,
– detektywistyczna,
– bajka,
– baśń,
– fantastyczna,
– romans paranormalny,
– inna.

Krok 2: Przeczytaj chociaż trzy książki o wybranym gatunku.

Żebyś widział/a, jak inni piszą. Żebyś z ich dzieł wyniósł/wyniosła dla siebie wnioski. Co absolutnie Ci się podobało i dlaczego, i czy warto to u siebie zastosować. Co Ci się absolutnie nie podobało i jak tego u siebie nie wdrażać. To lekcja dla Ciebie, co chcesz pokazywać w swojej książce, a czego wolisz unikać.

Krok 3: Wymyśl i ułóż wydarzenia.

Możesz wspomóc się wpisem 10 – Oryginalny pomysł.

Krok 4: Sporządź listę bohaterów.

Ustal, ilu bohaterów może się pojawić. Nie przesadź z ilością, bo czytelnik się zgubi. Odsyłam Cię do wpisu 20 – Bohaterowie.

Krok 5: Dopieść plan wydarzeń.

Czyli połącz krok 3 i 4. Co chcesz, zostaw. Czego nie, wywal. Trzeba przeczytać swój oryginalny pomysł. Za pierwszym razem mogłeś/łaś nie zauważyć, że nic nie wnosi do fabuły.

Krok 6: Napisz książkę.

Nie spiesz się. Ważne, by książka została dopięta na ostatni guzik, by żaden niechciany krzaczek nie wyskoczył. Zapisuj plik, bo możesz stracić wszystko, co napisałeś/łaś. Zdarzyło mi się to raz i nigdy więcej nie chcę takiej sytuacji.

Pamiętaj, że ciężką, pracą możesz zdziałać wiele. Talent sam nie napisze książki, więc pisz, nawet kiedy się nie chce. Warto tak się poświęcać, bo to nawet nie poświęcenie, tylko marzenie.

Jak postawisz pierwszy krok, każdy następny okaże się łatwiejszy, dlatego warto robić coś krok po kroku. Bo jak pominiesz podstawy, to za wiele nie zdziałasz.

Pozdrawiam,

Barbara Kirszniok
Mimi

Barbara Kirszniok

Podziel się tym wpisem ze znajomymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *