Czego się wystrzegać

2 - Czego się wystrzegać

Czy kiedyś mama Cię ostrzegała przed miłym panem w aucie, który woła dzieci, by je poczęstować cukierkiem? Tak samo mówię, czego się wystrzegać:

– zbyt krótkich dialogów,
– zbyt potężnych, idealnych bohaterów,
– zbyt krótkich podróży.

Czemu akurat tego unikać? Bo…

Zbyt krótkie dialogi mogą sprawić, że czytelnik nie zżyje się z bohaterami, bo nie pokażesz relacji postaci, jak ze sobą rozmawiają, gdy ogarnia ich złość, a jak gdy czują radość. Słowa stanowią ważną część historii. Posługujesz się nimi, by stworzyć niezwykłą powieść. Nie pozbawiaj się przyjemności pisania dłuższych dialogów.

Zbyt potężni, idealni bohaterowie mogą stać się niewiarygodni i znudzić czytelnika. On nie chce idealnych osób. Chce pełnokrwistych, trójwymiarowych bohaterów, którym nie wychodzi, którzy czasem przeklną, którzy pomylą się w słowach, zająkną, skrzyczą kogoś, którzy w chwilach wysokiego napięcia pokazują swoje alter ego.

Zbyt krótkie podróże mogą doprowadzić czytelnika do rozpaczy, bo opowieść ledwo się zaczęła, a już skończyła. Wystrzegaj się tego. Czytelnicy chcą na dłużej posiedzieć w Twojej opowieści, wczuć się w bohaterów i zobaczyć Twój cudowny, wyimaginowany świat, którym żyjesz, gdy tworzysz, a oni nim żyją, gdy Ty tworzysz inny. Nie pozwól więc, by podróże stały się krótkie.

Poznałeś/łaś rzeczy, których warto się wystrzegać. Zapewne coś by się jeszcze znalazło, ale ja najbardziej zwracam uwagę na te trzy. Zbyt krótkie dialogi, zbyt potężni, idealni bohaterowie, zbyt krótkie podróże. Pomijaj to, jak możesz, bo warto dać czytelnikowi coś dłuższego, coś, co zwali go z nóg, bo bohater nie okazał się perfekcyjny. W prawdziwym świecie nie istnieją takie osoby. Każdy trzyma coś za uszami, tylko w odpowiednich sytuacjach to wychodzi na jaw. Zrób tak ze swoimi fikcyjnymi bohaterami. Odwdzięczą Ci się dłuższymi dialogami.

Zadanie 1:

Napisz dialog między aniołem a diabłem. Niech porozmawiają o tym, co by zrobili, gdyby stali się człowiekiem.

Zadanie 2:

Stwórz nieidealnego bohatera. Niech posiada cztery zalety i tyle samo wad.

Zadanie 3:

Rozplanuj fabułę na co najmniej trzy strony A4. Napisz scenkę.

Pozdrawiam,

Barbara Kirszniok
Mimi

Barbara Kirszniok

Podziel się tym wpisem ze znajomymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *