Czego owi potencjalni odbiorcy oczekują? Solidnej książki. Porywającej historii. Zaskakujących bohaterów. Lekkiego stylu. Świata, który nikt wcześniej nie wymyślić. I wielu innych rzeczy. A Ty powinieneś/powinnaś chcieć mu/jej to zaoferować.
Czytelnicy do różnej grupy wiekowej należą. Dzieci. Młodzież. Dwudziestoparolatkowie. Starsi. Dorośli. Staruszkowie. Kogo wybierasz? Jeśli się zdecydowałeś/łaś, czas na to, byś ustalił/a, jaką historię warto im opowiedzieć. Czy spodoba im się romans, czy rzeź. Ze skrajności w skrajność, ale taka wydaje się literatura. Przez całą książkę targają Cię przeróżne emocje. Raz kipisz wściekłością, to za chwilę stajesz się potulny/a niczym dzieciak, który zajada się ulubioną czekoladą.
Tworząc świat przedstawiony, bohaterów i fabułę pamiętaj o czytelnikach. To od nich zależy, czy przeczytają Twoją książkę. No, zależy to też od jednej ważnej osoby. Od Ciebie. Postaw siebie na piedestale i oczekuj od siebie najlepszych tekstów. Myśl o sobie jak o najsurowszym ze swoich czytelników.
Zadanie 1:
Czego surowego nie chciałby zjeść Twój bohater? Dlaczego?
Niech zostanie do tego zmuszony. Jak i przez kogoś?
Napisz scenkę.
Zadanie 2:
Czego oczekuje przeciwnik od głównego bohatera? Dlaczego tego?
Jak na to zareaguje główny bohater lub główna bohaterka?
Napisz scenkę.
Zadanie 3:
Co zależy od głównego bohatera?
Kto na niego liczy?
Kto przeszkodzi mu w osiągnięciu celu i dlaczego?
Napisz scenkę.
Pozdrawiam,
Barbara Kirszniok
Mimi