Czytelnicy

16 - Czytelnicy

Czego owi potencjalni odbiorcy oczekują? Solidnej książki. Porywającej historii. Zaskakujących bohaterów. Lekkiego stylu. Świata, który nikt wcześniej nie wymyślić. I wielu innych rzeczy. A Ty powinieneś/powinnaś chcieć mu/jej to zaoferować.

Czytelnicy do różnej grupy wiekowej należą. Dzieci. Młodzież. Dwudziestoparolatkowie. Starsi. Dorośli. Staruszkowie. Kogo wybierasz? Jeśli się zdecydowałeś/łaś, czas na to, byś ustalił/a, jaką historię warto im opowiedzieć. Czy spodoba im się romans, czy rzeź. Ze skrajności w skrajność, ale taka wydaje się literatura. Przez całą książkę targają Cię przeróżne emocje. Raz kipisz wściekłością, to za chwilę stajesz się potulny/a niczym dzieciak, który zajada się ulubioną czekoladą.

Tworząc świat przedstawiony, bohaterów i fabułę pamiętaj o czytelnikach. To od nich zależy, czy przeczytają Twoją książkę. No, zależy to też od jednej ważnej osoby. Od Ciebie. Postaw siebie na piedestale i oczekuj od siebie najlepszych tekstów. Myśl o sobie jak o najsurowszym ze swoich czytelników.

Zadanie 1:

Czego surowego nie chciałby zjeść Twój bohater? Dlaczego?
Niech zostanie do tego zmuszony. Jak i przez kogoś?

Napisz scenkę.

Zadanie 2:

Czego oczekuje przeciwnik od głównego bohatera? Dlaczego tego?
Jak na to zareaguje główny bohater lub główna bohaterka?

Napisz scenkę.

Zadanie 3:

Co zależy od głównego bohatera?
Kto na niego liczy?
Kto przeszkodzi mu w osiągnięciu celu i dlaczego?

Napisz scenkę.

Pozdrawiam,

Barbara Kirszniok
Mimi

Barbara Kirszniok

Podziel się tym wpisem ze znajomymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *