Czytelnicy

16 - Czytelnicy

Czego owi potencjalni odbiorcy oczekują? Solidnej książki. Porywającej historii. Zaskakujących bohaterów. Lekkiego stylu. Świata, który nikt wcześniej nie wymyślić. I wielu innych rzeczy. A Ty powinieneś/powinnaś chcieć mu/jej to zaoferować.

Czytelnicy do różnej grupy wiekowej należą. Dzieci. Młodzież. Dwudziestoparolatkowie. Starsi. Dorośli. Staruszkowie. Kogo wybierasz? Jeśli się zdecydowałeś/łaś, czas na to, byś ustalił/a, jaką historię warto im opowiedzieć. Czy spodoba im się romans, czy rzeź. Ze skrajności w skrajność, ale taka wydaje się literatura. Przez całą książkę targają Cię przeróżne emocje. Raz kipisz wściekłością, to za chwilę stajesz się potulny/a niczym dzieciak, który zajada się ulubioną czekoladą.

Tworząc świat przedstawiony, bohaterów i fabułę pamiętaj o czytelnikach. To od nich zależy, czy przeczytają Twoją książkę. No, zależy to też od jednej ważnej osoby. Od Ciebie. Postaw siebie na piedestale i oczekuj od siebie najlepszych tekstów. Myśl o sobie jak o najsurowszym ze swoich czytelników.

Zadanie 1:

Czego surowego nie chciałby zjeść Twój bohater? Dlaczego?
Niech zostanie do tego zmuszony. Jak i przez kogoś?

Napisz scenkę.

Zadanie 2:

Czego oczekuje przeciwnik od głównego bohatera? Dlaczego tego?
Jak na to zareaguje główny bohater lub główna bohaterka?

Napisz scenkę.

Zadanie 3:

Co zależy od głównego bohatera?
Kto na niego liczy?
Kto przeszkodzi mu w osiągnięciu celu i dlaczego?

Napisz scenkę.

Pozdrawiam,

Barbara Kirszniok
Mimi

Barbara Kirszniok

Podziel się tym wpisem ze znajomymi

Mimi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *