Pisać i poprawiać, pisać i poprawiać, pisać i poprawiać

11 - Pisać i poprawiać, pisać i poprawiać, pisać i poprawiać

Pisać i poprawiać, pisać i poprawia, pisać i poprawiać. Potraktuj to jako swoją mantrę. Codziennie mów sobie, że chcesz pisać, a za jakiś czas zrobić poprawki, że chcesz pisać i poprawiać, że chcesz pisać i poprawiać, że chcesz… Ja też za jakiś czas poprawię ten tekst, a na razie skupiam się na pisaniu, na przelewaniu myśli, bo nie widzę nic gorszego, jak ktoś lub coś zaburza mi tok myślenia. Trudniej wtedy wkręcić się na nowo, potrzebuję chwili, by przeczytać tekst jeszcze raz.

Trzeba pisać o świecie przedstawionym. Co to znaczy? Że trzeba stwarzać fikcyjny świat, że książka bez wykreowanego świata nie istnieje lub powstała tylko jej część. A chyba tego nie chcesz? Poprawiać należy, co tylko się da, co uważasz, że zrobiłeś/łaś źle. Co ktoś inny zauważył.

Trzeba pisać o bohaterach. Bez nich akcja się nie toczy, co najwyżej jest. A „jest” to odmiana czasownika „być”, którego nie znoszę, bo sobie tylko jest, a nie działa. Dlatego radzę Ci pisać profile bohaterów, a w nich zamieszczać najważniejsze wiadomości o danym bohaterze. W szczególności to, jakie posiada wady i zalety, co takiego wydarzyło się w jego lub jej przeszłości, że stał/a się taką osobą. To wszystko ważne rzeczy. One popychają akcję, ciągną historię przez kilkaset stron. A co należy poprawiać w bohaterach? Ano ich charakter. Po wielu przeszkodach, po wielu porażkach i po wielu staraniach bohater lub bohaterka się zmieni. Osoba, którą poznaliśmy na początku książki, w jej połowie już wyda się odległa, a co dopiero na samym końcu.

Trzeba pisać o fabule. Bez wydarzeń i wątków pobocznych książka nie powstanie. Można zrobić konspekt historii, by wiedzieć, co chcemy uzyskać, ale należy to zrobić zaraz po stworzeniu świata i profili bohaterów. Wtedy fabułę wymyśli się szybko i łatwo. I można ją poprawić, zanim siądziemy do prawdziwego pisania.

Trzeba pisać i poprawiać, pisać i poprawiać, pisać i… Bo nawet najwspanialsze pomysły nie staną się bestsellerem, o ile nie zostaną przelane na papier.

Zadanie 1:

Na czym lubisz się skupiać?
Co potrzebujesz w tej chwili?
Co dla Ciebie oznacza marnowanie czasu?

Odpowiedz na pytania i napisz scenkę.

Zadanie 2:

Co chcesz w swoim życiu poprawić? Dlaczego to? Niech tego chce też Twój bohater lub bohaterka. Napisz scenkę.

Zadanie 3:

Ktoś popchnął Twojego bohatera lub Twoją bohaterkę. Jak to potoczy się dalej? Napisz scenkę.

Pozdrawiam,

Barbara Kirszniok
Mimi

Barbara Kirszniok

Podziel się tym wpisem ze znajomymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *